Drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne to wizytówka domu. Korzystamy z nich codziennie, są pierwszym elementem naszego domu czy mieszkania z którym mają kontakt nasi goście.
Nadrzędną funkcją drzwi zewnętrznych jest przede wszystkim dbanie o nasze bezpieczeństwo. Kolejny aspekt to kwestia szczelności drzwi i wygłuszenia hałasu z klatki schodowej lub dworu. Ważne jest aby chroniły nas przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.
Drzwi zewnętrzne powinny być:
- praktyczne,
- łatwe w utrzymaniu
- w przypadku domu dobrane stylem do jego wykończenia.
Drzwi wewnętrzne
W mieszkaniach wzór drzwi często narzuca deweloper, jednak w starszym budownictwie również mamy możliwość doboru rozwiązania najbardziej nam pasującego. Często wymiana drzwi wejściowych jest spowodowana remontem klatki i wtedy drzwi potrzebne są od ręki.
O ile wymiana drzwi zewnętrznych zdarza się rzadziej o tyle drzwi wewnętrzne w związku z remontami czy przebudowani częściej są wymienianie na nowe.
Drzwi wewnętrzne spełniają funkcję podziału poszczególnych stref – pokoi, korytarza czy innych pomieszczeń.
W zależności od potrzeb możemy zaopatrzyć się w:
- drzwi otwierane,
- wyposażone w przeszklenia, otwory czy podcięcia wentylacyjne,
- w ograniczonej przestrzeni możemy zdecydować się na drzwi łamane lub harmonijkowe lub całą gamę drzwi przesuwnych.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są zdecydowanie drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe.
Ważne kwestie
Na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi nowych czy podczas wymiany drzwi wewnętrznych.
Przemyślany wybór drzwi
Należy tutaj zwrócić uwagę na kwestie podstawowe czyli rozmiar i kierunek drzwi – drzwi prawe i drzwi lewe.
Funkcje pomieszczenia – konieczne otwory lub podcięcia wentylacyjne, przeszklenia dla doświetlenia, klamki , zamki, zamknięcia.
Kolejna sprawa to oczywiście kwestie estetyczne i dobór materiałów i kolorów wykończeń drzwi.
Wymiary drzwi, otworu drzwiowego, grubości ściany
Przy wyborze drzwi warto zaprosić przedstawiciela firmy montującej drzwi celem prawidłowego doboru sposobu montażu – czy to montaż w otworze drzwiowym, czy na istniejąca futrynę, jak i prawidłowego wymiarowania otworu drzwiowego.
Częstym błędem podczas zamawiania drzwi – oprócz doboru drzwi lewe/drzwi prawe jest sugerowanie się wymiarami podanymi na projekcie pomieszczenia a nie rzeczywistymi. Jeżeli sami przygotowujemy obmiar należy do zamówienia drzwi znać wymiar otworu drzwiowego a także grubość muru.
Często się zdarza że drzwi zamówione przez internet lub telefon nie pasują do otworu w murze a że drzwi montuje się na końcu remontu i ściany są już pomalowane, kafelki i podłogi położone pojawia się ogromny problem jeżeli opaski od futryny nie pokrywają całego otworu czyli mamy szparę z boku lub z góry.
Rozwiązaniem jest albo zmniejszenie otworów co wiąże się z ponownym szpachlowaniem szlifowaniem i malowaniem co gorsza kładzenie kafelek lub zamówienia nowych drzwi na wymiar.
Nie zdziwmy się jeżeli poszczególne otwory drzwiowe będą miały różne wymiary. Różne grubości muru też nie będą problemem podczas montażu. W takim przypadku stosujemy montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną dopasowaną zakresem do grubości muru.
Otwór drzwiowy należy też oglądnąć i wymierzyć w kwestii opaski. Czy opaska zasłoni dokładnie cały otwór, czy konieczne będzie uzupełnienie szpar i ewentualne wykończenia ściany poza obrysem opaski.
Montaż w nowym lub starym budownictwie może znacznie się różnić gdyż w przypadku nowego budownictwa w większości przypadków ściany są proste to w starszym budownictwie ściany są krzywe co sprawia więcej problemów przy montażach. Przy krzywej ścianie trudniej jest założyć drzwi ponieważ ustawiając futrynę do pionu według poziomicy powstaje duża szpara na dole lub u góry pomiędzy futryną a ścianą.