Futryny nakładkowe

Pierwsza metoda to futryny nakładkowe, które można założyć na stare futryny metalowe lub drewniane.
W tej metodzie stosowana jest ościeżnica, którą całą nakłada się na starą ościeżnicę

 

Zalety

  • Cała stara futryna jest zakryta nakładką.
  • Można zastosować typowe skrzydła drzwiowe.

 

Wady

  • Światło przejścia zmniejsza się w zależności od producenta o około 3 cm.
  • Zamontowana ościeżnica nakładkowa cofa nam drzwi około 5 cm do pomieszczenia w które się otwiera.
    Jakie są tego konsekwencje? Przykładowo:

    • Jeżeli podłogi w korytarzu i pokoju są różne to jeżeli drzwi otwierają się do wewnątrz pokoju to przy zamkniętych drzwiach z korytarza będzie widać około 5 cm podłogi która jest w pokoju.
    • Jeżeli podłogi w korytarzu i łazience są różne a drzwi z łazienki otwierają się na korytarz to będąc w łazience, gdzie są kafle, widać 5 cm podłogi np. paneli które są na korytarzu.

 

O czym pamiętać?

Metoda jest dobra, jeżeli mamy w całym mieszkaniu te same podłogi bez listew podłogowych łączących podłogi.
Istotne jest także jakiej jakości jest stara ościeżnica.

 

Krzywe stare futryny

W blokach budowanych w technologii wielkiej płyty ościeżnica była montowana w fabryce i jako cały element ze ścianą trafiała na budowę. Z takimi futrynami jest najwięcej problemów.

Większość futryn w starym budownictwie (około 3 na 5) jest na środku lub na dole zmniejszona, dlatego że przy ich montażu nie były używane rozpórki.

Jakość budownictwa z czasów PRL pozostawia wiele do życzenia i nagminna była praktyka, że krzywizny futryn były niwelowane przez zhelblowanie drzwi.

W przypadku nierówności może wystąpić problem z zabudową starych futryn.

Producenci futryn nakładkowych pozostawiają bardzo mało miejsca na jej obsadzenie – około 3-5 mm w zależności od producenta.

Jeżeli u góry otwór jest 795mm a na dole 790mm (światło przejścia w ościeżnicy) to ościeżnica nam się nie zmieści. Jeżeli wciśniemy ją na siłę to drzwi nie dadzą się zamknąć.

 

Jak dopasować futryny nakładkowe

Rozwiązaniem tutaj jest zamówienie drzwi i futryny zrobionej na wymiar przez zmniejszenie zarówno drzwi i futryn z szerokości o 5-15 mm. Niestety większość producentów, nawet za dopłatą, nie wykonuje takich zmian.

Uwaga: Współpracujemy z producentem, który wykonuje zmniejszenia drwi i futryn pod zamówienie. Drzwi są zwężane od strony zawiasów przez zheblowanie 5 mm i nałożenie okleiny w kolorze drzwi. W przypadku drzwi białych widać łączenie oryginalnej płyty z okleiną, co jest oczywiście do zaakceptowania, w zależności od preferencji klienta.

 

Klamki w futrynach nakładkowych

W przypadku metody zastosowania futryn nakładkowych może pojawić się problem z klamkami. Przez zastosowanie ościeżnicy z zwężonym światłem przejścia i normalnego skrzydła większość klamek się po prostu nie mieści, ponieważ ma za szerokie rozety (blaszka maskująca do klamki przylegająca do drzwi). Po założeniu standardowej rozety drzwi się nie będą zamykały – rozwiązaniem jest zastosowanie rozet prostokątnych zamiast kwadratowych czy okrągłych.

 

Zabudowa futryny i drzwi na wymiar

Drugą metodą najczęściej przez nas stosowaną podczas montażu drzwi na stare futryny jest zabudowa starej futryny i instalacja drzwi wyprodukowanych na wymiar – dopasowanych pod starą ościeżnicę. Współpracujemy z kilkoma producentami, którzy oferują duży wybór modeli – wzorów i kolorów wykończeń skrzydeł drzwiowych pod wymiar.

Posiadamy w ofercie drzwi nietypowe zarówno jak na szerokość (do 100cm szerokości każdy wymiar co do 1mm) jak i wymiar felca.

Felc, czyli wcięcie, w obecnie ma standardowy wymiar 2,5cm. Dla wymogów budownictwia z lat 50-80 często konieczny jest felc 2cm.

Zapewniamy także indywidualne dopasowanie drzwi do zastosowania w łazienkach i toaletach. W ofercie posiadamy tuleje wc (okrągłe otwory wentylacyjne) lub podcięcie. Wykonujemy je we własnym zakresie, ponieważ większość skrzydeł drzwiowych wymaga skracania i standardowo rozmieszczone tuleje były by za nisko a ewentualne oryginalne podcięcie zostało odcięte razem z kawałkiem odciętych drzwi.

 

Zalety:

  • Wykonana zabudowa wygląda jak by futryna była wymieniona.
  • Posiadamy opaski o różnych szerokościach(od 6-8 cm) co pozwala szersze zakrycie starych ościeżnic jeżeli zachodzi taka potrzeba. Zastosować tu możemy 4 rodzaje materiału wykończeniowego którym pokryte są drzwi i zabudowa:
    • płyta lakier (najsłabsza jeżeli chodzi o zarysowania i ścieralność),
    • płyta folia (średnia ścieralność),
    • cpl (wysoka odporność),
    • drewno naturalne.
  • Drzwi i zabudowa futryn jest z tego samego materiału i identycznego koloru.
  • Światło przejścia zmniejsza się tylko o około 6 mm (a nie 3 cm jak w przypadku ościeżnicy nakładkowej).
    Jest to istotny aspekt dla klientów, ponieważ chcą uniknąć problemów z wniesieniem mebli do pokoju oraz agd do kuchni lub łazienki.
  • Metoda nadaje się do wymiany drzwi łączących pomieszczenia o różnym poziomie podłóg.
  • Jeżeli np. w łazience podłoga jest wyżej niż w korytarzu to wykonujemy opaski dłuższe od strony od korytarza a od łazienki krótsze. Jeżeli jest taka możliwość to drzwi dopasowujemy dłuższe a zabudowę od środka krótszą.
  • Mamy możliwość zastosowania szerokiego wyboru dowolnych standardowych klamek.

 

Wady:

  • Odsłonięty fragment starej ościeżnicy.
  • Chodzi o element w którym skrzydło drzwiowe dotyka ościeżnicy – tam, gdzie wchodzi język od klamki i zamek w przypadku drzwi zamykanych na klucz.
  • Fragment starej ościeżnicy malujemy w kolorze zabudowy. Kolor dobierany jest komputerowo, jednak ze względu na to że w zabudowie zastosowany jest materiał drewnopodobny na którym występuje kilka kolorów z bliska widać różnicę w kolorach i fakturze na dwóch materiałach. Nie jest to jednak różnica rzucająca się w oczy.

 

Podsumowanie

Na podstawie długoletniego doświadczenia, które zbieramy już 17 lat, wiemy, że zarówno metoda nakładkowa i metoda obudowy ościeżnicy z montażem drzwi pod wymiar sprawdza się w przypadku chęci odnowienia mieszkania bez dużego remontu. Klienci są zadowoleni z przebiegu prac jak i efektu. Wybór jednej z metod zależy od specyfiki pomieszczeń, ich wykończenia i indywidualnych potrzeb Klienta. Nasi fachowcy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania.

Natomiast w przypadku, kiedy planują Państwo generalny remont, polecamy wymianę futryn.

Wordpress themes JazzSurf